| Model | ZD621 |
|---|---|
| Colour/Mono | Thermal Printing |
| Device Type | Thermal Transfer Label Printer |
| Print Speed | 178mm per second (at max. res) |
| Paper Sizes | Max. 118mm Wide/127mm Diameter Direct Thermal or Thermal Transfer Roll |
| Media Weight | N/A |
| Paper Trays | N/A |
| Connectivity | Network, RS-232 Serial, USB |
| Dimensions | 267 x 202 x 192mm |
| Weight | 2.5kg |
| Other | N/A |
Zebra ZD621 Thermal Transfer Label Printer
The Zebra ZD621 Thermal Transfer Label Printer is perfect for demanding label printing applications where speed and reliability combined with high quality output is of paramount concern. At Hire Intelligence, our in-depth printer rentals process ensures that you are fully equipped with the right software and hardware for your thermal label printing needs.
Offering printing on a variety of media including continuous, pre-printed tags and badges, peel off labels and more, in widths up to 118mm. The Zebra ZD621 Thermal Transfer Label Printer also accepts a wide variety of stock thickness – from 0.08mm up to 0.1905mm
Print output is via Direct Thermal (D/T) or Thermal Transfer (T/T) – so media of either type are supported by the Zebra ZD621 Thermal Transfer Label Printer. Output is black but can be printed over pre-printed or blank media at up to 203dpi at speeds of up to 178mm/second. The Zebra ZD621’s available from Hire Intelligence have been fitted with the optional media cutter, allowing labels, badges and other stock to be automatically separated after printing, avoiding the alignment issues that typically arise with tear-off type media.

