| Model | mC-Print3 |
|---|---|
| Colour/Mono | Thermal Printing |
| Device Type | Thermal Receipt Printer |
| Print Speed | 250mm per second |
| Paper Sizes | Max. 80mm Wide/83mm Diameter Thermal Label Roll |
| Media Weight | N/A |
| Paper Trays | N/A |
| Connectivity | Bluetooth, Network, USB |
| Dimensions | 132 x 140 x 125mm |
| Weight | 1.68kg |
| Other | N/A |
Star Micronics mC-Print3 Thermal Receipt Printer
The Star Micronics mC-Print3 Thermal Receipt Printer provides 3 inch thermal receipt printing with an array of connectivity options making it suited to practically any receipt printing application.
Connection can be made via Bluetooth, USB, USB-C, Lightning , Ethernet and CloudPRNT. The Star Micronics mC-Print3 Thermal Receipt Printer also allows through connection of peripherals such as cash drawers and barcode scanners via an integrated USB hub and cash drawer connection.
Front loading receipt roll and a splash-proof design are also convenient features of this receipt printer.


