| Model | Pagewide Pro 577DW |
|---|---|
| Colour/Mono | Colour, Mono |
| Device Type | Colour Inkjet Multifunction Printer |
| Print Speed | Up to 70 pages per minute |
| Paper Sizes | A4, Min/Max: 76x127mm/216x356mm |
| Media Weight | Min 60GSM – Max 300GSM |
| Paper Trays | MP/Tray 1 – 50 Sheets, Tray 2 – 500 Sheets |
| Connectivity | Apple AirPrint, HP ePrint, Network, USB, WiFi |
| Dimensions | 530 x 407 x 467mm |
| Weight | 22kg |
| Other | Copy, Duplex (Double Sided) Printing, LCD Touch Screen, Scan |
HP Page wide Pro 577DW A4 Colour Multifunction Printer
The HP Pagewide Pro 577DW A4 Colour Multifunction Printer utilises HP’s pagewide inkjet technology, offering all the benefits of inkjet with the speed, convenience, and lower running costs typically associated with laser printers. If you’re considering printer rentals, the HP Pagewide Pro 577DW is a versatile and cost-effective option for any business.
This printer uses print-heads which are the full width of the page, eliminating the moving print head that hobbles the performance of other inkjets. This combined with advanced technology ink with practically instant drying times allows for incredible print speeds from such a small device – 50 pages per minute in normal operating mode but up to 70 pages per minute possible in general print mode in both black and colour.
Of course, the HP Pagewide Pro 577DW A4 Colour Multifunction Printer is not just for printing, the integrated 1200dpi scanner offers scanning and copying at up to 24 pages per minute.
Connectivity options are also plentiful. Connect to computers through the USB ports, the Ethernet network or the built-in wireless connectivity. It is also compatible with Apple AirPrint, Google CloudPrint and can connect to your smartphone or tablet to print via Wifi Direct. This printer allows two-sided printing, in colour and in a variety of paper sizes.

