| Model | M479FDW |
|---|---|
| Colour/Mono | Colour, Mono |
| Device Type | Colour Laser Multifunction Printer |
| Print Speed | Up to 28 pages per minute |
| Paper Sizes | A4, Min/Max: 76x127mm/216x356mm |
| Media Weight | Min 60GSM – Max 176GSM |
| Paper Trays | MP/Tray 1 – 50 Sheets, Tray 2 – 250 Sheets |
| Connectivity | Network, USB, WiFi |
| Dimensions | 427 x 472 x 399mm |
| Weight | 23.4kg |
| Other | Copy, Fax, Scan, Scan to Email |
HP Laserjet Pro MFP M479FDW A4 Colour Multifunction Laser Printer
The HP LaserJet Pro MFP M479FDW A4 Colour Multifunction Laser Printer offers a wide range of features, including colour laser printing, all in a compact and space-saving design. This printer is an ideal choice for businesses seeking printer rentals that provide versatility and efficiency.
Able to print and copy at up to 28 pages per minute in full colour, the HP Laserjet Pro MFP M479FDW A4 Colour Multifunction Laser Printer also features Fax, Flatbed and Document Scanning as well as scan to email functionality.
Connectivity is via ethernet, wireless or USB2 and most Windows, MacOS and Linux operating systems are supported. In standalone mode, the HP Laserjet Pro MFP M479FDW A4 Colour Multifunction Laser Printer can print from and scan to USB with control managed via the integrated 4.3″ Colour Touch Screen Control Panel.
