| Model | Designjet T3500 |
|---|---|
| Colour/Mono | Colour, Mono |
| Device Type | Plotter |
| Print Speed | Up to 120 A1 prints per hour |
| Paper Sizes | 210 x 279mm to 914 x 1219mm sheets, 279-914mm Wide Paper Rolls |
| Media Weight | Min 60GSM – Max 328GSM |
| Paper Trays | Dual Roll Feed, Individual Sheet Feed |
| Connectivity | Network, USB |
| Weight | 114kg |
| Other | PostScript 3, Scans Up To 19cm/sec (greyscale) |
HP Designjet T3500 Production eMFP Colour Plotter
Hire Intelligence offers the HP Designjet T3500 Production eMFP Colour Plotter for rent for short and medium term applications. This machine offers both print and scan functions for large format media such as plans and blueprints as well as posters and banners.
The integrated scanner on the HP Designjet T3500 Production eMFP Colour Plotter features a straight through paper path allowing scanning and copying of media up to 0.8mm in thickness in 600dpi colour and unlike other multifunction plotters, offers a scan width matching that of the printer allowing for up to 99 full sized copies to be made at a time. The scanners is also capable of scanning banner media up to 8m in length provided output is to JPG file. Tif and PDF scanning are also supported but at reduced max. scan lengths.



