| Model | M553DN |
|---|---|
| Colour/Mono | Colour, Mono |
| Device Type | Colour Laser Printer |
| Print Speed | 38 pages per minute (A4) |
| Paper Sizes | A4, Min/Max: 76x127mm/216x356mm |
| Media Weight | Min 60GSM – Max 220GSM |
| Paper Trays | MP/Tray 1 – 100 sheets, Tray 2 – 250 Sheets |
| Connectivity | Network, USB |
| Dimensions | 458 x 399 x 479mm |
| Weight | 27.5kg |
| Other | N/A |
HP Colour LaserJet M553DN A4 Laser Printer
For colour A4 printing rental applications where high speed and reliability are essential, the HP Colour LaserJet M553DN A4 Laser Printer is the ideal choice. This printer combines fast performance with reliable output, making it a top option for businesses seeking printer rentals.
Offering print speeds of up to 38 pages per minute in a relatively compact package suitable for desktop use, the HP Colour LaserJet M553DN A4 Laser Printer also supports a variety of media sizes and weights, able to print on both sides of any media via it’s included double sided (Duplex) printing capability.
Connectivity is also good with the HP Colour LaserJet M553DN A4 Laser Printer including both USB2 for direct connection and a HP JetDirect Ethernet Print Server making it suitable for connection to a network where it can be used and controlled by any number of users. Supporting all recent Windows, OS10 and Linux operating systems, the HP Colour LaserJet M553DN A4 Laser Printer is a truly versatile printer.


