| Model | M454DW |
|---|---|
| Colour/Mono | Mono |
| Device Type | Colour Laser Printer |
| Print Speed | 27 pages per minute (A4) |
| Paper Sizes | A4, Min/Max: 76x127mm/216x356mm |
| Media Weight | Min 60GSM – Max 220GSM |
| Paper Trays | MP/Tray 1 – 50 Sheets, Tray 2 – 250 Sheets |
| Connectivity | Network, USB, WiFi |
| Dimensions | 412 x 459 x 295mm |
| Weight | 18.1kg |
| Other | N/A |
HP Colour LaserJet M454DW A4 Laser Printer
With its combination of speed and print quality, the HP Colour LaserJet M454DW A4 Laser Printer will suit practically any colour laser printer rental application.
Offering print speeds of up to 27 pages per minute in a relatively compact package suitable for desktop use, the HP Colour LaserJet M454DW A4 Laser Printer also supports a variety of media sizes and weights, able to print on both sides of any media via it’s included double sided (Duplex) printing capability.
Connectivity abounds with the HP Colour LaserJet M454DW A4 Laser Printer offering both wired and wireless network printing as well as the usual USB connection. Supporting all recent Windows, OS10 and Linux operating systems as well as mobile print solutions such as Apple AirPrint, Google CloudPrint and HP ePrint, the HP Colour LaserJet M454DW A4 Laser Printer is a very versatile solution indeed.
