| Model | CP5525DN |
|---|---|
| Colour/Mono | Colour, Mono |
| Device Type | Colour Laser Printer |
| Print Speed | 20 pages per minute (A4) |
| Paper Sizes | A3, A4, Min/Max – 100x150mm/A3(297x420mm) |
| Media Weight | Min 60GSM – Max 220GSM |
| Paper Trays | MP/Tray 1 – 100 sheets, Tray 2 – 250 Sheets |
| Connectivity | Network, USB |
| Dimensions | 545 x 599 x 338mm |
| Weight | 41kg |
| Other | Duplex (Double Sided) Printing |
HP Colour LaserJet CP5225N A3 Laser Printer
The HP Colour LaserJet CP5225N A3 Laser Printer offers fast, high-quality A3 printing in full colour, making it ideal for printer rentals where excellent A3 printing is required in a relatively compact unit.
Like all HP printers, the HP Colour LaserJet CP5225N A3 Laser Printer can be depended upon when it counts. Able to print on media sizes as small as DL Envelopes up to A3 paper and supporting media weight of up to 220gsm via it’s multi-purpose tray, the HP Colour LaserJet CP5225N A3 Laser Printer is a versatile unit.
Connectivity is USB or Ethernet via the integrated HP JetDirect Print Server. The HP Colour LaserJet CP5225N A3 Laser Printer for rent with all required cables and driver software for both PC and Mac platforms.



