| Model | E77650z |
|---|---|
| Colour/Mono | Colour, Mono |
| Device Type | Colour Photocopier |
| Print Speed | Up to 70 pages per minute |
| Paper Sizes | A3, A4, Min/Max: 99x127mm/304.8×457.2mm |
| Media Weight | Min 60GSM – Max 220GSM |
| Paper Trays | MP/Tray 1 – 100 sheets, Tray 2 – 550 sheets, Tray 3 – 550 sheets, Tray 4 – 550 sheets, Tray 5 – 550 sheets |
| Connectivity | Network, USB |
| Dimensions | 616 x 791 x 813mm |
| Weight | 82kg |
| Other | Copy, Duplex (Double Sided) Printing, LCD Touch Screen, Scan, Scan to Email, Scan to Network, Scan to USB |
Hewlett Packard Pagewide Colour MFP E77650z Multifunction Colour Photocopier
The Hewlett Packard Pagewide Colour MFP E77650z Multifunction Colour Photocopier brings HP’s proven pagewide inkjet printing system into the world of full scale colour copiers.
The Pagewide printing system offers advantages over both traditional inkjet and laser printing, effectively leveraging the best of both technologies to be an improvement on both. The full width print-heads remove the moving print head that resulted in slow print speeds on previous inkjet technology and has far less moving parts than either equivalent tradional inkjet or laser printers. This results in a faster, lighter and more reliable copier without compromising any of the features offered by the older technologies.
Able to print and copy at up to 70 pages per minute in full colour, the MFP E77650z copier requires no warm-up time, able to be printing in as little as 7 seconds from standby. Double sided document scanning at up to 90 pages per minute is also available via the 200 page A3 document feeder.
Paper handling and finishing functions are also comprehensive with 5 x input trays available, offering a paper capacity of over 3000 pages. All trays are fully adjustable from A5 through A3 paper sizes with smaller and larger media supported in the MP Tray/Tray1. Envelope and card-stock printing is also possible via Tray 1 which supports stock up to 300GSM. The internal finisher offers stapling.
