| Model | E87640z |
|---|---|
| Colour/Mono | Colour, Mono |
| Device Type | Colour Photocopier |
| Print Speed | 40 pages per minute (A4) |
| Paper Sizes | A3, A4, Min/Max: 98×135.7mm/320×457.2mm |
| Media Weight | Min 60GSM – Max 300GSM |
| Paper Trays | MP/Tray 1 – 100 sheets, Tray 2 – 520 Sheets, Tray 3 – 520 Sheets, Tray 4 – 520 Sheets, Tray 5 – 520 Sheets |
| Connectivity | Network, USB |
| Dimensions | 585 x 771 x 932mm |
| Weight | 132kg |
| Other | Copy, Duplex (Double Sided) Printing, LCD Touch Screen, Scan, Scan to Email, Scan to Network, Scan to USB |
Hewlett Packard Colour Laser jet MFP E87640z Multifunction Colour Photocopier
The Hewlett Packard Colour LaserJet MFP E87640z Multifunction Colour Photocopier is a full-function photocopier and printer from one of the most trusted brands when it comes to print solutions and photocopier rentals
Able to print at up to 40 pages per minute in full colour, the MFP E87640z copier also offers an integrated Android operating system accessible from the 8-inch touchscreen and built-in keyboard, making even advanced copy, print, and scan tasks easily manageable from the copier’s console. Further to this, the Android environment allows for functional expansion via HP’s app store, offering businesses flexibility when renting the device through printer rental services.
The MFP E87640z is also the worlds most secure copier with HP’s Sure Start application embedded in the device, constantly monitoring for intrusion and self repairing in case of hack attempts. Drive encryption is also a standard offering, keeping retained jobs and print tasks secure from attack.

