| Model | HL-L5200DW |
|---|---|
| Colour/Mono | Mono |
| Device Type | Monochrome Laser Printer |
| Print Speed | 40 pages per minute (A4) |
| Paper Sizes | A4, Min/Max: 76x127mm/216x356mm |
| Media Weight | Min 60GSM – Max 200GSM |
| Paper Trays | MP/Tray 1 – 250 Sheets, Tray 2 – 520 Sheets |
| Connectivity | Network, USB, WiFi |
| Dimensions | 373 x 255 x 388mm |
| Weight | 11kg |
| Other | N/A |
Brother HL-L5200DW A4 Monochrome Laser Printer
The Brother HL-L5200DW A4 Monochrome Laser Printer is a full featured black printer offering high speed double sided printing in a small, unassuming package.
Connectivity is comprehensive with USB and Ethernet connections supported along with integrated N-spec wifi allowing for both wireless network connections and direct wireless (Wifi Direct) printing as well as offering support for mobile printing applications such as AirPrint and Brother iPrint.
Paper capacity is 770 sheets of 80gsm paper via the integrated 250 sheet MP tray and 520 sheet paper tray but can be expanded by the addition of up to two more 250 or 520 sheet paper trays.


