| Model | Surface Pro 9 |
|---|---|
| CPU | Intel Core i5 – 12th Generation |
| RAM | 16GB DDR4 RAM |
| Graphics | Integrated Graphics |
| Storage | 256GB |
| Screen Size | 13" (2880×1920) PixelSense IPS Display with 10 Point Multi-Touch, 500nits |
| O/S | Windows 11 Enterprise |
| Ports | 1x 3.5mm, 2x USB-C |
| Dimensions | 287 x 208 x 9.3mm |
| Weight | 0.89kg |
| Other | Bluetooth, Built-in Mic, Includes Keyboard, Webcam, WiFi |
Microsoft Surface Pro 9 Pro Tablet
The Microsoft Surface Pro 9 Tablet builds upon the performance of the Surface Pro 8 that came before it. While dimensionally identical and featuring the same 13 inch 2880×1920 PixelSense multi-touch display, the Surface Pro 9 introduces Intel’s 12th generation i5-1235U CPU, offering performance gains via its 10 core architecture while being significantly more efficient when it comes to power consumption – equating to longer battery life.



