| Model | Surface Pro 7 |
|---|---|
| CPU | Intel Core i5 – 10th Generation |
| RAM | 8GB DDR4 RAM |
| Graphics | Integrated Graphics |
| Storage | 256GB |
| Screen Size | 12.3" (2736×1824) PixelSense Display with 10 Point Multi-Touch, 400nits |
| O/S | Windows 11 Enterprise |
| Ports | 1x 3.5mm, 1x USB-A, 1x USB-C |
| Dimensions | 292 x 201 x 8.5mm |
| Weight | 0.79kg |
| Other | Bluetooth, Built-in Mic, Includes Keyboard, Webcam, WiFi |
Microsoft Surface Pro 7 Tablet
The Microsoft Surface Pro 7 continues the tradition by building upon the features and functionality of previous Surface Pro generations. New for the 7th gen is the 10th generation i5-1035G4 Quad Core CPU combined with Intel Iris Plus Graphics. Also new for this generation is USB-C connectivity and Wifi 6 Wireless Connectivity.



