| Model | Surface Pro 7+ (4G) |
|---|---|
| CPU | Intel Core i5 – 10th Generation |
| RAM | 8GB DDR4 RAM |
| Graphics | Integrated Graphics |
| Storage | 256GB |
| Screen Size | 12.3" (2736×1824) PixelSense Display with 10 Point Multi-Touch, 400nits |
| O/S | Windows 11 Enterprise |
| Ports | 1x 3.5mm, 1x USB-A, 1x USB-C |
| Dimensions | 292 x 201 x 8.5mm |
| Weight | 0.79kg |
| Other | 4G Connectivity, Bluetooth, Built-in Mic, Includes Keyboard, Webcam, WiFi |
Microsoft Surface Pro 7+ Tablet with 4G Cellular
The Microsoft Surface Pro 7+ Tablet with 4G Cellular takes the features and functionality of the Surface Pro 7 and adds an integrated 4G modem for a true mobile experience without the need for tethering phones, hotspots, dongles or reliance on public Wifi.



