| Model | Surface Pro 5 |
|---|---|
| CPU | Intel Core i5 – 7th Generation |
| RAM | 8GB DDR4 RAM |
| Graphics | Integrated Graphics |
| Storage | 256GB |
| Screen Size | 12.3" (2736×1824) PixelSense Display with 10 Point Multi-Touch, 400nits |
| O/S | Windows 11 Enterprise |
| Ports | 1x 3.5mm, 1x USB-A, 1x USB-C |
| Dimensions | 292 x 201 x 8.5mm |
| Weight | 0.79kg |
| Other | Bluetooth, Built-in Mic, Includes Keyboard, Webcam, WiFi |
Microsoft Surface Pro 5 Tablet
The Microsoft Surface Pro 5 Tablet builds upon the functionality of its predecessors with better specs, by adding more storage, more RAM and the latest 7th generation i5 Dual Core Processor. This is an extremely powerful tablet and a very portable Notebook or Laptop replacement.



