| Model | Galaxy S20+ |
|---|---|
| CPU | Qualcomm SM8150 Snapdragon 865 Octa Core |
| Storage | 256GB |
| Screen Size | 6.2" AMOLED (1440-3200) Display with Multi Touch |
| Front Camera | 10MP Camera with 4K Video Recording |
| Rear Camera | 64MP Main Sensor + 12MP Ultra-Wide Lens + 12MP Telephoto Lens |
| Features | 3-Axis Gyro, Accelerometer, Barometer, Fingerprint, Geomagnetic, Hall, HR, NFC, Proximity and RGB Light Sensors, USB-C |
| Unlock Status | Unlocked for all Telco's |
| Colours Stocked | Black, Blue, Grey |
The Samsung Galaxy S20+ 256GB Smartphone builds upon the legacy of Samsungs premium range of “S” series smartphones, adding features and functionality when compared to the previous generation. More battery capacity, faster processing, a better main camera array, a larger screen, and more microphones are just a few of the improvements over the Galaxy S10.


