| Model | 27" Studio Display |
|---|---|
| Screen Size | 27" |
| Max Resolution | 5120×2880 |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Inputs | Thunderbolt 3 |
| Built In Speakers | 6 Speaker with Subwoofer |
| Features | 12MP iSight Camera, 3-Way Beamforming Mic Array, 3x USB-C, Thunderbolt 3 Charging |
| Recommended Use | Business Use |
Apple 27″ Studio Display Monitor
The Apple 27″ Studio Display features a stunning 5K (5120×2880 pixel) Retina Display screen with 600 nit brightness and support for up to a billion colours. Multiple reference modes, including Apple Display, HDTV Video, NTSC, PAL, Digital Cinema and Design and Print are available making this monitor particularly suited to design, video production and photography applications.

