| Model | Thinkpad L490 |
|---|---|
| CPU | Intel Core i5 – 8th Generation |
| RAM | 16GB DDR3 RAM |
| Graphics | Integrated Graphics |
| Storage | 256GB |
| Screen Size | 14.0" FHD (1920×1080) 250nits Anti-glare |
| O/S | Windows 11 Enterprise |
| Ports | 1x 3.5mm, 1x Ethernet (RJ45), 1x HDMI, 1x USB-C, 2x USB-A |
| Dimensions | 335 x 235 x 22mm |
| Weight | 1.69kg |
| Other | Bluetooth, Built-in Mic, Webcam, WiFi |
Lenovo Thinkpad L490 Notebook
The Lenovo Thinkpad L490 Notebook Computer offers excellent performance without compromising on mobility. Featuring a 14″ Full HD (1920×1080) display and an extremely efficient 8th generation i5 CPU, the Lenovo L490 provides industry leading run-time away from mains power via its on-board battery.



