| Model | B1502 |
|---|---|
| CPU | Intel Core i3 – 13th Generation |
| RAM | 8GB DDR4 RAM |
| Graphics | Integrated Graphics |
| Storage | 128GB |
| Screen Size | 15.6" FHD (1920×1080) 250nits Anti-glare |
| O/S | Windows 11 Enterprise |
| Ports | 1x 3.5mm, 1x Ethernet (RJ45), 1x HDMI, 2x USB-A, 2x USB-C |
| Dimensions | 361 x 233 x 19mm |
| Weight | 1.69kg |
| Other | Backlit Keyboard, Bluetooth 5.2, Dual-mic Array, Webcam, WiFi 6 |
Asus ExpertBook B1 B1502 1080P Notebook
The ASUS ExpertBook B1502 is a reliable business laptop built for everyday work and productivity. Powered by 13th-Gen Intel processors and designed with durability and portability in mind, it delivers essential performance, long battery life, and professional features for workforces, remote teams, and corporate use.



