| Model | Nvidia GeForce RTX 3080 Vision 10GB Gaming Graphics Card |
|---|---|
| VRAM | 10GB GDDR6X |
| Interface | PCIe4 x16 Full Height, Full Length, Triple Slot |
| Connectivity | 1x HDMI 2.0b, 3x Display Port 1.4 |
| Power Requirements | 320W Max, 2 x 8Pin Power Connectors |
| GPU Cores | 8704 CUDA, 272 Tensor, 68 RT |
| Graphics API's | OpenGL 4.6, DirectX 12.2 Ultimate, Vulkan 1.3 |
| Compute API's | CUDA 8.6, DirectCompute, OpenCL 3.0 |
Nvidia GeForce RTX 3080 Vision 10GB Gaming Graphics Card
The Nvidia GeForce RTX 3080 Vision 10GB Gaming Graphics Card offers high end performance for a variety of gaming and professional graphics applications such as FPS, MMO and Virtual Reality Gaming, CAD, DCC and is also suitable for compute applications such as 3d rendering and AI processing.
The Nvidia GeForce RTX 3080 Vision 10GB Gaming Graphics Card is suitable for use with any of the Intel or AMD Ryzen based gaming tower PC’s available to rent from Hire Intelligence with up to two this card able to be installed in some models where adequate spacing between the PCIe4x16 slots and adequate power is available from the PSU.
Drawing a maximum 320W of power, the Nvidia GeForce RTX 3080 Vision 10GB Gaming Graphics Card utilises NVidia’s Ampere architecture and features 8704 CUDA Cores and 10GB GDDR6X integrated VRAM. Connectivity is via 3 x Displayport v1.4a ports and a single HDMI 2.1 port supporting up to 4 displays simultaneously and resolutions of up to 7680×4320.

