| Model | Nvidia RTX A5000 24GB Professional Graphics Card |
|---|---|
| VRAM | 24GB GDDR6 |
| Interface | PCIe4 x16 full length, Full Height, Dual Slot |
| Connectivity | 4x DisplayPort 1.4a |
| Power Requirements | 230W Max. 1 x 8Pin PCIe Power Connector |
| GPU Cores | 8192 CUDA, 256 Tensor G3, 64 RT G2 |
| Graphics API's | DirectX 12 Ultimate , Shader Model 6.6, OpenGL 4.68, Vulkan 1.3 |
| Compute API's | CUDA 11.6, DirectCompute, OpenCL 3.0 |
Nvidia RTX A5000 24GB Professional Graphics Card
The Nvidia RTX A5000 24GB Professional GPU offers extreme performance for professional graphics and computing applications including CAD and Digital Content Creation as well as AI.
Despite the high perfomance offered by the Nvidia RTX A5000 24GB Professional GPU, it is suitable for installation in any tower PC with and an available full length PCIe4 x16 slot and a 600W PSU including the HP, Dell and custom built tower PC’s and workstations available to rent from Hire Intelligence.
Drawing a maximum 230W of power, the Nvidia RTX A5000 24GB Professional GPU is built on Nvidias Ampere architecture and features 8192 CUDA Cores, 256 Tensor Cores and 44 Nvidia RT Cores. Connectivity is via 4 x Displayport v1.4a ports where up to four displays can be run at 4096×2160/120Hz or 5120×2880/60Hz. Alternatively, up to two displays can be run at 7680×4320/60Hz.


