| Model | Nvidia GeForce RTX 5080 16GB Gaming Graphics Card |
|---|---|
| VRAM | 16GB DDR7 |
| Interface | PCIe5 x16 Full Height, Full Length, Triple Slot |
| Connectivity | 1x HDMI 2.1b, 3x DisplayPort 2.1b |
| Power Requirements | 360W Max, 1 x 16Pin Power Connector |
| GPU Cores | 10725 CUDA, 336 Tensor, 84 RT |
| Graphics API's | OpenGL 4.6, DirectX 12.2 Ultimate, Vulkan 1.4 |
| Compute API's | CUDA 12, DirectCompute, OpenCL 3.0 |
The Nvidia GeForce RTX 5080 16GB Gaming Graphics Card is a top end offering in Nvidias GeForce 50 series GPU’s and offers significant performance gains over its predecessors for gaming, production and compute applications. Ideal for the most demanding 3D and VR games, Digital Content Creation applications as well as compute applications such as 3D rendering and AI processing.
The Nvidia GeForce RTX 5080 16GB Gaming Graphics Card uses a PCIe5 x16 connectivity making it natively compatible with the AMD Ryzen 9 Gaming and VR Workstation available to rent from Hire Intelligence but will also work with computers with older generation PCI connectors.
Drawing a maximum 360W of power, the Nvidia GeForce RTX 5080 16GB Gaming Graphics Card utilises NVidia’s Blackwell 2.0 architecture and features 10752 CUDA Cores, 336 Tensor Cores and 84 RT Cores backed by 16GB of GDDR7 integrated VRAM. Connectivity is via 3 x Displayport v2.1b ports and a single HDMI 2.1b port supporting up to 4 displays simultaneously and resolutions of up to 7680×4320.

