| Model | Nvidia GeForce RTX 4090 24GB Gaming Graphics Card |
|---|---|
| VRAM | 24GB GDDR6X |
| Interface | PCIe4 x16 Full Height, Full Length, Quad Slot |
| Connectivity | 2x HDMI 2.0b, 3x Display Port 1.4 |
| Power Requirements | 450W Max, 1 x 16Pin Power Connector |
| GPU Cores | 16384 CUDA, 512 Tensor, 128 RT |
| Graphics API's | OpenGL 4.6, DirectX 12.2 Ultimate, Vulkan 1.3 |
| Compute API's | CUDA 8.9, DirectCompute, OpenCL 3.0 |
The Nvidia GeForce RTX 4090 24GB Gaming Graphics Card is the premium offering within Nvidias GeForce 40 series GPU’s and offers unparalleled performance for practically any gaming or professional graphics application including FPS, MMO and Virtual Reality Gaming, CAD, Digital Content Creation applications as well as compute applications such as 3D rendering and AI processing.
The Nvidia GeForce RTX 4090 24GB Gaming Graphics Card demands a high performance PC to support it which is where the AMD Ryzen based gaming tower PC’s available to rent from Hire Intelligence will shine, with all models supporting the RTX 4090 GPU and its massive Quad-slot PCIe 4.0 x16 form factor and 450W power requirements.
The Nvidia GeForce RTX 4090 24GB Gaming Graphics Card utilises NVidia’s Ada Lovelace architecture and features 16384 CUDA Cores, 512 Tensor Cores and 128 RT Cores backed by 24GB of GDDR6X integrated VRAM. Connectivity is via 3 x Displayport v1.4a ports and dual HDMI 2.1 ports supporting up to 5 displays simultaneously and resolutions of up to 7680×4320.


