| Model | EliteDesk 800 G1 Tower |
|---|---|
| CPU | Intel Core i7 – 4th Generation |
| RAM | 8GB DDR3 RAM |
| Graphics | Integrated Graphics |
| Storage | 500GB |
| Screen Size | Not Included – Available Upon Request |
| O/S | Windows 11 Enterprise |
| Ports | 1x Ethernet (RJ45), 1x Headphone/Mic Combo Jack (3.5mm), 1x RS-232 Serial, 1x VGA, 2x Display Port (rear), 4x USB3-A, 6x USB2-A |
| Weight | 9.43kg |
| Dimensions | 17 x 42.5 x 39cm |
| Other | 1x PCIe x16v2, 1x PCIe x16v3, 2x PCIe x1, Internal DVD-RW |
HP EliteDesk 800 G1 Tower Desktop
The HP EliteDesk 800 G1 Tower Desktop suits desktop computer rental applications where the additional expandability offered by a tower desktop is necessary. Running a powerful 320W power supply and offering multiple internal Full Height PCI Express slots, the Hewlett Packard EliteDesk 800 G1 Tower Desktop is highly customisable with optional Graphics Cards, Network Adapters, Host Bus Adapters all available to hire.



