| Model | Optiplex 3050 |
|---|---|
| CPU | Intel Core i7 – 7th Generation |
| RAM | 16GB DDR4 RAM |
| Graphics | Integrated Graphics |
| Storage | 256GB |
| Screen Size | Not Included – Available Upon Request |
| O/S | Windows 11 Enterprise |
| Ports | 1x Ethernet (RJ45), 1x HDMI, 1x Headphone/Mic Combo Jack (3.5mm), 4x USB2-A, 4x USB3-A |
| Weight | 9.43kg |
| Dimensions | 17 x 42.5 x 39cm |
| Other | 2x PCIe (HH) x1 |
Dell Optiplex 3050 SFF Desktop
The Dell Optiplex 3050 Small Form Factor (SFF) PC provides a powerful specification in a small package without compromise, featuring a powerful 7th Generation i7 CPU, 16GB RAM as standard and lightning fast SSD storage, this machine is capable of handling all but the most demanding computing tasks.

