| Model | Precision T7920 |
|---|---|
| CPU | DUAL Intel Xeon Gold, 14-Core Processors |
| RAM | 96GB DDR4 RAM |
| Graphics | 8GB Dedicated – nVidia GeForce GTX1080 |
| Storage | 1TB, 512GB |
| Screen Size | Not Included – Available Upon Request |
| O/S | Windows 11 Enterprise |
| Ports | 1x Ethernet (RJ45), 1x HDMI, 1x Headphone/Mic Combo Jack (3.5mm), 1x RS-232 Serial, 2x PS2, 4x USB3-A, 6x USB2-A |
| Weight | 20.4kg |
| Dimensions | 218 x 566 x 433mm |
| Other | 1x PCI, 1x PCIe x16v3 wired x8 (half length), 1x PCIe x1v2, 1x PCIe x4v2, 2x PCIe x16v3 |
Dell Precision T7920 28 Core Professional Workstation
The Dell Precision T7920 28 Core Professional Workstation offers the ultimate in performance. Featuring a pair of powerful Intel Xeon Gold 5120 CPU’s, each with 14 processing cores, this machine really can pack a punch and will be suitable for even the most demanding rental applications such as rendering and render farm use, 3D production as well as CAD and practically any other high end computing or design application.



