| Model | Precision T7910 |
|---|---|
| CPU | DUAL Intel Xeon, 10-Core Processors |
| RAM | 32GB DDR4 RAM |
| Graphics | 8GB Dedicated – nVidia Quadro M4000 (4x DP + 1x SL-DVI) |
| Storage | 1TB, 256GB |
| Screen Size | Not Included – Available Upon Request |
| O/S | Windows 11 Enterprise |
| Ports | 1x Ethernet (RJ45), 1x HDMI, 1x Headphone/Mic Combo Jack (3.5mm), 1x RS-232 Serial, 2x PS2, 4x USB3-A, 6x USB2-A |
| Weight | 16.9kg |
| Dimensions | 21.6 x 52.5 x 43.3cm |
| Other | 1x PCI, 1x PCIe x16v3 wired x8 (half length), 1x PCIe x1v2, 1x PCIe x4v2, 2x PCIe x16v3, Internal DVD-RW |
Dell Precision T7910 20 Core Professional Workstation
The Dell Precision T7910 20 Core Professional Workstation has even the most demanding workstation applications covered and will suit those looking to rent a system able to easily cope with high end 3D design, CAD and CGI applications such as AutoCad, Revit, Archicad, 3D studio, Maya and more.

