| Model | Precision 7810 |
|---|---|
| CPU | DUAL Intel Xeon, 8-Core Processors |
| RAM | 32GB DDR4 RAM |
| Graphics | 4GB Dedicated – nVidia Quadro K4200 (2x DP + 1x DL-DVI-I) |
| Storage | 1TB, 256GB |
| Screen Size | Not Included – Available Upon Request |
| O/S | Windows 11 Enterprise |
| Ports | 1x Ethernet (RJ45), 1x HDMI, 1x Headphone/Mic Combo Jack (3.5mm), 1x RS-232 Serial, 2x PS2, 4x USB3-A, 6x USB2-A |
| Weight | 16.9kg |
| Dimensions | 21.6 x 52.5 x 43.3cm |
| Other | 1x PCI, 1x PCIe x16v3 wired x8 (half length), 1x PCIe x1v2, 1x PCIe x4v2, 2x PCIe x16v3, Internal DVD-RW |
Dell Precision T7810 16 Core Professional Workstation
The Dell Precision T7810 Professional Workstation offers the ultimate in reliability and customisable performance. If you are a professional looking for a tower workstation with performance, that is capable of professional graphics or extra memory, the Dell workstation is ideal for you. Hire Intelligence has the Dell Precision T7810 Professional Workstation for hire for your business needs. With its sleek chassis design, and suitable for even the most demanding applications such as 3D design, CAD and CGI.

