| Model | Alienware 17 R4 |
|---|---|
| CPU | Intel Core i7 – 7th Generation |
| RAM | 32GB DDR4 RAM |
| Graphics | 8GB Dedicated – nVidia GeForce RTX1080 |
| Storage | 1TB, 512GB |
| Screen Size | 17.3" FHD (1920×1080) IPS 300nits Anti-glare |
| O/S | Windows 11 Enterprise |
| Ports | 1x 3.5mm, 1x HDMI, 1x Mini-DisplayPort, 1x USB-C, 3x USB-A |
| Dimensions | 424 x 332 x 30mm |
| Weight | 4.42kg |
| Other | Backlit Keyboard, Bluetooth, Built-in Mic, Webcam, WiFi |
Dell Alienware 17 R4 17 Inch Gaming and Virtual Reality Notebook
The ultimate in portable performance, the Dell Alienware 17 R4 Gaming Notebook will suit even the most demanding applications and is fully compatible with both the Oculus Rift and HTC Vive virtual reality systems available to rent from Hire Intelligence.



