| Model | (Republic of Gamers) ROG Zephyrus GX701G |
|---|---|
| CPU | Intel Core i9 – 9th Generation |
| RAM | 16GB DDR4 RAM |
| Graphics | 2GB Dedicated – nVidia RTX2080 |
| Storage | 512GB |
| Screen Size | 17.3" FHD (1920×1080) IPS 250nits Anti-glare |
| O/S | Windows 11 Enterprise |
| Ports | 1x 3.5mm, 1x Ethernet (RJ45), 1x HDMI, 1x USB-C, 3x USB-A |
| Dimensions | 399 x 272 x 19mm |
| Weight | 2.7kg |
| Other | Backlit Keyboard, Bluetooth, Built-in Mic, Webcam, WiFi |
Asus ROG Zephyrus GX701G Gaming and Virtual Reality Notebook
The Asus ROG Zephyrus GX701G Gaming and Virtual Reality Notebook doesn’t compromise when it comes to performance. Featuring a high performance six core i7 CPU, lightning fast NVMe solid state storage and an integrated Nvidia Geforce RTX 2080 graphics adapter, even the most demanding gaming and virtual reality applications will be easily managed.



