| Model | Custom PC, Ryzen 9 |
|---|---|
| CPU | AMD Ryzen 9 12-Core |
| RAM | 64GB DDR4 RAM |
| Graphics | Optional nVidia GeForce/Quadro or AMD Radeon/FirePro |
| Storage | 1TB |
| Screen Size | Not Included – Available Upon Request |
| O/S | Windows 11 Enterprise |
| Ports | 10x USB3-A, 1x Ethernet (RJ45), 2x USB-C, 5x 3.5mm Audio |
| Weight | 15kg |
| Dimensions | 22 x 47 x 49cm |
| Other | 1x PCIe x16v5, 1x PCIe x4v4, 2x PCIe x1v3, Bluetooth, WiFi |
AMD Ryzen 9 Gaming and VR Workstation
Where performance matters, be it for gaming, 3D production and rendering or virtual reality applications, the AMD Ryzen 9 Gaming and VR Workstation delivers.
Featuring a blisteringly fast AMD Ryzen 9 9900X3D 12 Core CPU, 1TB high performance Gen4 NVMe SSD, 64GB 6000MHz DDR5 RAM (Upgradeable to 128GB) and a 1300W PSU, the AMD Ryzen 9 Gaming and VR Workstation will support any of the GPU’s offered by Hire Intelligence.

