| Model | Thinkpad Edge E580 |
|---|---|
| CPU | Intel Core i7 – 8th Generation |
| RAM | 16GB DDR4 RAM |
| Graphics | 2GB Dedicated – AMD Radeon RX550 |
| Storage | 512GB |
| Screen Size | 15.6" FHD (1920×1080) 250nits Anti-glare |
| O/S | Windows 11 Enterprise |
| Ports | 1x 3.5mm, 1x Ethernet (RJ45), 1x HDMI, 1x USB-C, 3x USB-A |
| Dimensions | 369 x 252 x 20mm |
| Weight | 2.1kg |
| Other | Bluetooth, Built-in Mic, Webcam, WiFi |
Lenovo Thinkpad Edge E580 Notebook
The Lenovo ThinkPad E580 is a robust business laptop built for reliability and everyday professional use. With solid performance, a comfortable keyboard and essential business features, it’s ideal for workstations, mobile teams and productivity-focused users who need dependable performance on the go.



