| Model | 15IRX9 |
|---|---|
| CPU | Intel Core i7 – 13th Generation |
| RAM | 16GB – DDR5 RAM |
| Graphics | 6GB Dedicated – nVidia GeForce RTX4050 |
| Storage | 1TB |
| Screen Size | 15.6" FHD (1920×1080) IPS 300nits Anti-glare |
| O/S | Windows 11 Enterprise |
| Ports | 1x 3.5mm, 1x Ethernet (RJ45), 1x HDMI, 1x USB-C, 3x USB-A |
| Dimensions | 359.86 x 258.7 x 23.9 mm |
| Weight | 2.38kg |
| Other | Backlit Keyboard, Bluetooth 5.2, Dual-mic Array, Webcam, WiFi 6 |
Lenovo LOQ 15IRH8 Gaming Notebook
The Lenovo LOQ 15IRH8 15 Inch Gaming Notebook offers outstanding performance in a more compact 15″ package, making for a more portable solution than the traditional 17″ Gaming notebook offerings available to rent from Hire Intelligence.




