| Model | (Republic of Gamers) ROG G703GX |
|---|---|
| CPU | Intel Core i9 – 8th Generation |
| RAM | 32GB DDR4 RAM |
| Graphics | 8GB Dedicated – nVidia GeForce RTX2080 |
| Storage | 1TB, 256GB |
| Screen Size | 17.3" FHD (1920×1080) IPS 250nits Anti-glare |
| O/S | Windows 11 Enterprise |
| Ports | 1x 3.5mm, 1x HDMI, 1x USB-C, 1x VGA, 4x USB-A |
| Dimensions | 425 x 319 x 51mm |
| Weight | 4.7kg |
| Other | Backlit Keyboard, Bluetooth, Built-in Mic, Card Reader, Webcam, WiFi |
Asus ROG G703GX Gaming and Virtual Reality Notebook
A beast in every sense of the word, the Asus ROG G703GX Gaming and Virtual Reality Notebook really packs a punch. Featuring a powerful six core i9 CPU, along with a standard 32GB RAM, 256GB high speed NVMe SSD, a 1TB Hard Drive, and discrete Nvidia Geforce RTX2080 Graphics – this notebook will give even serious gaming desktops a run for their money.



