| Model | PM55F-BC |
|---|---|
| Screen Size | 55" |
| Max Resolution | 1920×1080 Full HD |
| Connectivity | 1x DVI-D, 2x HDMI, Display Port, USB Playback |
| Built In Speakers | 2x 10W Full Range |
| Dimensions | 125 x 6 x 73cm |
| Weight | 26.4kg |
| Mounting Options | VESA 400x400mm |
| Number of Touch Points | 10-Point Multi Touch |
| Other | N/A |
Samsung PM55F-BC 55 Inch Full HD Interactive Touchscreen
The Samsung PM55F-BC 55 Inch FullHD Interactive Touchscreen is suited to all manner of touch and interactive display applications. The clear and crisp FullHD display is combined with a high precision capacitive type touchscreen able to track up to 10 touch points simutaneusly whilst maintaing a sleek and seamless look not traditionally associated with touch enabled displays.
An anti glare coating and 400nit display makes the PM55F-BC particularly suited to touch applications in well-lit environments and with multiple display inputs available including HDMI, displayPort and DVI, this is truly a versatile touchscreen solution.




