| Model | DME65-BR |
|---|---|
| Screen Size | 65" |
| Max Resolution | 1920×1080 Full HD |
| Connectivity | 1x DVI-D, 2x HDMI, Display Port, USB Playback, VGA |
| Built In Speakers | 2x 10W Full Range |
| Dimensions | 153 x 8 x 91cm |
| Weight | 46.1kg |
| Mounting Options | VESA 400x400mm |
| Number of Touch Points | 10-Point Multi Touch |
| Other | Smartboard/e-Board Function |
Samsung DME-65BR 65 Inch Interactive Touchscreen and Smartboard
The Samsung DME65-BR 65 Inch Interactive Touchscreen and Smartboard is an outstanding performer for both interactive touch and e-board or smartboard rental requirements. Featuring 10 point infra-red multi-touch, this panel can cope with even the most intensive touch applications.
Interactive functions are via the embedded/onboard Samsung MagicIWB S2 software, removing the need for an externally connected PC for most smartboard functions. In e-board mode, the Samsung 65 Inch Interactive Smartboard can be operated with your choice of stylus or simply via the users fingers with pen colours and thickness easily selectable from the touch menu displayed at the bottom of the screen. In e-board mode, the display can be wall mounted or used with any of Hire Intelligence mobile or fixed free-standing television mounting solutions.


