| Model | Nexpro 55 Inch LCD Touch Screen |
|---|---|
| Screen Size | 55" |
| Max Resolution | 4K (3840 x 2160) |
| Connectivity | Display Port, HDMI |
| Built In Speakers | 2x 10W Full Range |
| Dimensions | 126 x 9 x 74cm |
| Weight | 35kg |
| Mounting Options | VESA 400x400mm |
| Number of Touch Points | 10-Point Multi Touch |
| Other | N/A |
Nexpro 55 Inch LCD Touch Screen Display
The Nexpro 55 Inch LCD Touchscreen Display uses the latest Projected Capacitive touch technology offering 10 point multi-touch via a zero bezel, edge to edge glass display. Picture quality is also outstanding from the 55″ 4K (3840×2160 pixel) display.
The edge to edge glass of the Nexpro 55 Inch LCD Touchscreen Display makes it perfect for flat/table touch rental applications as well as traditional free standing or wall mounted installs in either landscape or portrait orientation.
