| Model | Nexpro 46 Inch LCD Touch Screen |
|---|---|
| Screen Size | 46" |
| Max Resolution | 1920×1080 Full HD |
| Connectivity | 1x DVI-D, HDMI, VGA |
| Built In Speakers | 2x 10W Full Range |
| Dimensions | 107 x 8 x 63cm |
| Weight | 27.7kg |
| Mounting Options | VESA 400x400mm |
| Number of Touch Points | 10-Point Multi Touch |
| Other | N/A |
Nexpro 46 Inch LCD Touch Screen Display
Using touchscreen technology for your event or meeting can create engagement with your delegates and staff in a way that has never been possible until recently. At Hire Intelligence, we offer the Nexpro 46 Inch LCD Touchscreen Display for hire for your business needs. This LCD monitor represents the latest in touch solutions. The projected capacitive touch is the same as used in the latest mobile phones and tablets and offers crisp, 10 point touch control in a slim, bezel-free design featuring edge to edge glass. For your next event or meeting, choose our touchscreen technology or one of our touchscreen monitors for your display solutions.
