| Model | Nexpro 32 Inch LCD Touch Screen |
|---|---|
| Screen Size | 32" |
| Max Resolution | 1920×1080 Full HD |
| Connectivity | 1x DVI-D, HDMI, VGA |
| Built In Speakers | 2x 10W Full Range |
| Dimensions | 74 x 8 x 45cm |
| Weight | 18.7kg |
| Mounting Options | VESA 400x400mm |
| Number of Touch Points | 10-Point Multi Touch |
| Other | N/A |
Nexpro 32 Inch LCD Touchscreen Display
The Nexpro 32 Inch LCD Touchscreen Display represents the latest in touch technology. The projected capacitive touch is the same as used in the latest mobile phones and tablets and offers crisp, 10 point touch control in a slim, bezel free design featuring edge to edge glass.
Floor standing or wall mount applications in either landscape or portrait orientations are simple and slick with the edge to edge glass of the Nexpro 32 Inch LCD Touchscreen Display.
