| Model | CreateBoard 86TR3DJ-B |
|---|---|
| Screen Size | 65" |
| Max Resolution | 4K (3840 x 2160) |
| Connectivity | 3x HDMI, USB Playback, VGA |
| Built In Speakers | 2x 10W Full Range |
| Dimensions | 149 x 9 x 90cm |
| Weight | 38.5kg |
| Mounting Options | VESA 600×400 |
| Number of Touch Points | 20-Point Multi Touch |
| Other | Smartboard/e-Board Function |
LG CreateBoard 65TR3DJ 65 Inch UHD Interactive Touch Screen and Smartboard
Designed with collaboration in mind, the LG CreateBoard 65TR3DJ 65 Inch UHD Interactive Touchscreen features 20 simultaneous points of touch making for more effective group/team interactive applications via both touchscreen applications on a connected PC and via the integrated Whiteboard function.
Smartboard functions include the ability use the integrated whiteboard functions over the top of video source, for example a user can open the smartboard menu at any time and draw on the display, with the menu offering a choice of pen colours and sizes as well as a range of other functions. The resulting “drawing” can then be saved to USB media and the smartboard menu closed to then continue using the touch screen via the PC (Drawn content is not passed back to the PC).


