| Model | iPhone X (iPhone 10) |
|---|---|
| CPU | Apple A11 Bionic Chip 6-Core |
| Storage | 64GB |
| Screen Size | 5.8" Super Retina AMOLED (2436×11265) with Multi Touch |
| Front Camera | 7MP TrueDepth Camera with 1080P Video Recording |
| Rear Camera | Dual 12MP Ultra Wide and Wide Camera with 4K Video Recording |
| Features | Digital Compass, Facial ID, GPS |
| Unlock Status | Unlocked for all Telco's |
| Colours Stocked | Silver, Space Grey |
The Apple iPhone X Smartphone, also known as the iPhone 10, offers some significant changes over previous models. Most notable are the physical changes to the design with the home button eliminated in favor of on screen, gesture based controls and the “Bezel-less” design of the screen with a top notch for the front facing camera and other sensors.
