| Model | iPhone 8 |
|---|---|
| CPU | Apple A11 Bionic Chip 6-Core |
| Storage | 64GB |
| Screen Size | 4.7" Display (1334×750) with Multi Touch |
| Front Camera | 7MP FaceTime Camera with 720p Video Recording |
| Rear Camera | 12MP iSight Camera with 4K Video Recording |
| Features | ApplePay, Digital Compass, Facial ID, GPS, NFC, TouchID |
| Unlock Status | Unlocked for all Telco's |
| Colours Stocked | Gold, Silver, Space Grey |
The Apple iPhone 8 Smartphone adds the A11 Bionic chip with Neural engine to the already feature packed iPhone 7, continuing Apples domination of the smartphone market. The Apple iPhone 8 Smartphone features Near Field Communication (NFC) connectivity, Touch ID sensor, Digital Compass and GPS.
