| Model | iPhone 13 |
|---|---|
| CPU | Apple A15 Bionic Chip and 16-Core Neural Engine |
| Storage | 128GB |
| Screen Size | 6.1" Super Retina XDR OLED (2532×1170) with Multi Touch |
| Front Camera | 12MP TrueDepth Camera with 4K Video Recording |
| Rear Camera | Dual 12MP Ultra Wide and Wide Camera with 4K Video Recording |
| Features | ApplePay, Digital Compass, Facial ID, GPS, IP68 Rating, NFC |
| Unlock Status | Unlocked for all Telco's |
| Colours Stocked | Black, Blue, Red |
The Apple iPhone 13 128GB Smartphone continues Apples range of premium smartphones, building upon the features and functions of the iPhone 12 that came before it, offering enhancements to processing and camera performance as well as improvements to battery life. Like the previous model, the iPhone 13 features a 6.1 inch 2532 x 1170 pixel Super Retina XDR OLED display but makes improvements to brightness and efficiency to improve outdoor visibility and the phones operating time. Performance gains also come from the A15 Bionic chip which offers increased efficiency and significantly improved responsiveness when multitasking.
