| Model | iMac Pro |
|---|---|
| CPU | Intel Xeon 14-Core |
| RAM | 64GB DDR4 RAM |
| Graphics | 8GB Dedicated – AMD Radeon Pro Vega 56 |
| Storage | 1TB |
| Screen Size | Integrated 27" Retina 5K Display (5120×2880) |
| O/S | MacOS 15 (Sequoia) |
| Ports | 1x Ethernet (RJ45), 1x Headphone/Mic Combo Jack (3.5mm), 4x USB-A, 4x USB-C / Thunderbolt |
| Weight | 9.7kg |
| Dimensions | 65 x 20.3 x 51.6cm |
| Other | 1080p FaceTime HD Camera, Bluetooth, Card Reader, WiFi |
Apple iMac Pro 27″ 14 Core Xeon Workstation
Sporting a 5120×2880 pixel retina display, the Apple iMac Pro 27″ 14 Intel Core Xeon Workstation does indeed have a pretty face but oh so much more. Within the slick exterior resides some pretty impressive hardware.



