| Model | iMac |
|---|---|
| CPU | Intel Core i5 |
| RAM | 8GB DDR3 RAM |
| Graphics | 2GB Dedicated – AMD Radeon R9 M380 |
| Storage | 1TB |
| Screen Size | Integrated 27" Retina 5K Display (5120×2880) |
| O/S | MacOS 15 (Sequoia) |
| Ports | 1x Ethernet (RJ45), 1x Headphone/Mic Combo Jack (3.5mm), 2x USB-C / Thunderbolt, 4x USB-A |
| Weight | 9.4kg |
| Dimensions | 65 x 20.3 x 51.6cm |
| Other | 1080p FaceTime HD Camera, Bluetooth, Card Reader, WiFi |
Apple iMac 27 Inch i5 with Retina 5K Display
The knockout feature of the Apple iMac 27 Inch 5K i5 Desktop is its absolutely brilliant 5K Retina Display (5120×2880 pixels). This display resolution and clarity is unparalelled for an all-in-one desktop offering and almost impossible to find in a standalone monitor. This makes the Apple iMac 27 Inch 5K i5 Desktop a popular option for both OSX and Windows rental applications where high resolution is important, such as midical imagery, photo editing and the like.



